See evidentoj on Wiktionary
{
"forms": [
{
"form": "evidentova",
"tags": [
"aorist"
]
},
{
"form": "evidentuar",
"tags": [
"participle"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sq-conj-oj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle"
]
},
{
"form": "duke evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"gerund"
]
},
{
"form": "për të evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "evidentoj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "evidenton",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "evidenton",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "evidentojmë",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "evidentoni",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "evidentojnë",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "evidentoja",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "evidentoje",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "evidentonte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "evidentonim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "evidentonit",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "evidentonin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "evidentova",
"source": "conjugation",
"tags": [
"aorist",
"first-person",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "evidentove",
"source": "conjugation",
"tags": [
"aorist",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "evidentoi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"aorist",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "evidentuam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"aorist",
"first-person",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "evidentuat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"aorist",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "evidentuan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"aorist",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "kam evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "ke evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ka evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "kemi evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "keni evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "kanë evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "kisha evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "kishe evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "kishte evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "kishim evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "kishit evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "kishin evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "pata evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "pate evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "pati evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "patëm evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "patët evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "patën evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "do të evidentoj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "do të evidentosh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "do të evidentojë",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "do të evidentojmë",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "do të evidentoni",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "do të evidentojnë",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "do të kem evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "do të kesh evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "do të ketë evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "do të kemi evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "do të keni evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "do të kenë evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "të evidentoj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të evidentosh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të evidentojë",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "të evidentojmë",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të evidentoni",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të evidentojnë",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "të evidentoja",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të evidentoje",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të evidentonte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "të evidentonim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të evidentonit",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të evidentonin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "të kem evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"perfect",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të kesh evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të ketë evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "të kemi evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"perfect",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të keni evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të kenë evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "të kisha evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"perfect",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të kishe evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"perfect",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të kishte evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"perfect",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "të kishim evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"perfect",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të kishit evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"perfect",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të kishin evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"perfect",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "do të evidentoja",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"imperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "do të evidentoje",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"imperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "do të evidentonte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"imperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "do të evidentonim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"imperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "do të evidentonit",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"imperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "do të evidentonin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"imperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "do të kisha evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"past",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "do të kishe evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"past",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "do të kishte evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"past",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "do të kishim evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"past",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "do të kishit evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"past",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "do të kishin evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"past",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "evidentofsha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"optative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "evidentofsh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"optative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "evidentoftë",
"source": "conjugation",
"tags": [
"optative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "evidentofshim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"optative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "evidentofshi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"optative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "evidentofshin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"optative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "paça evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"optative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "paç evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"optative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "pastë evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"optative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "paçim evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"optative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "paçit evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"optative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "paçin evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"optative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "evidentuakam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "evidentuake",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "evidentuaka",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "evidentuakemi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "evidentuakeni",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "evidentuakan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "evidentuakësha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"first-person",
"imperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "evidentuakëshe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"imperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "evidentuakësh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"imperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "evidentuakëshim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"first-person",
"imperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "evidentuakëshit",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"imperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "evidentuakëshin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"imperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "paskam evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"first-person",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "paske evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "paska evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "paskemi evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"first-person",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "paskeni evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "paskan evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "paskësha evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"first-person",
"past",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "paskëshe evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"past",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "paskësh evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"past",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "paskëshim evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"first-person",
"past",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "paskëshit evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"past",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "paskëshin evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"past",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "evidento",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "evidentoni",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "sq",
"2": "verb",
"3": "aorist",
"4": "evidentova",
"5": "participle",
"6": "evidentuar",
"head": ""
},
"expansion": "evidentoj (aorist evidentova, participle evidentuar)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "evidentova",
"2": "evidentuar"
},
"expansion": "evidentoj (aorist evidentova, participle evidentuar)",
"name": "sq-verb"
}
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"e",
"vi",
"den",
"tój"
]
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "evident"
},
"name": "sq-conj-oj"
},
{
"args": {
"1": "evidentuar",
"10": "evidentonte",
"11": "evidentonim",
"12": "evidentonit",
"13": "evidentonin",
"14": "evidentova",
"15": "evidentove",
"16": "evidentoi",
"17": "evidentuam",
"18": "evidentuat",
"19": "evidentuan",
"2": "evidentoj",
"20": "evidentoj",
"21": "evidentosh",
"22": "evidentojë",
"23": "evidentofsha",
"24": "evidentofsh",
"25": "evidentoftë",
"26": "evidentofshim",
"27": "evidentofshi",
"28": "evidentofshin",
"29": "evidentuakam",
"3": "evidenton",
"30": "evidentuake",
"31": "evidentuaka",
"32": "evidentuakemi",
"33": "evidentuakeni",
"34": "evidentuakan",
"35": "evidentuakësha",
"36": "evidentuakëshe",
"37": "evidentuakësh",
"38": "evidentuakëshim",
"39": "evidentuakëshit",
"4": "evidenton",
"40": "evidentuakëshin",
"41": "evidento",
"42": "evidentoni",
"5": "evidentojmë",
"6": "evidentoni",
"7": "evidentojnë",
"8": "evidentoja",
"9": "evidentoje"
},
"name": "sq-conj"
}
],
"lang": "Albanian",
"lang_code": "sq",
"pos": "verb",
"related": [
{
"_dis1": "0 0",
"word": "evident"
},
{
"_dis1": "0 0",
"word": "evidentim"
}
],
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "84 16",
"kind": "other",
"name": "Albanian entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "87 13",
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "90 10",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"evidentiate, to provide evidence"
],
"id": "en-evidentoj-sq-verb-f8rei2BM",
"links": [
[
"technical",
"technical"
],
[
"evidentiate",
"evidentiate"
],
[
"evidence",
"evidence"
]
],
"raw_glosses": [
"(technical) evidentiate, to provide evidence"
],
"topics": [
"engineering",
"natural-sciences",
"physical-sciences",
"technical"
]
},
{
"categories": [],
"glosses": [
"notice, determine, establish"
],
"id": "en-evidentoj-sq-verb-mB21NMW8",
"links": [
[
"notice",
"notice"
],
[
"determine",
"determine"
],
[
"establish",
"establish"
]
],
"raw_glosses": [
"(literary) notice, determine, establish"
],
"synonyms": [
{
"word": "dëshmon"
}
],
"tags": [
"literary"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/evidenˈtoj/"
},
{
"rhymes": "-oj"
}
],
"word": "evidentoj"
}
{
"categories": [
"Albanian entries with incorrect language header",
"Albanian lemmas",
"Albanian verbs",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Albanian/oj",
"Rhymes:Albanian/oj/4 syllables"
],
"forms": [
{
"form": "evidentova",
"tags": [
"aorist"
]
},
{
"form": "evidentuar",
"tags": [
"participle"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sq-conj-oj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle"
]
},
{
"form": "duke evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"gerund"
]
},
{
"form": "për të evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "evidentoj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "evidenton",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "evidenton",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "evidentojmë",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "evidentoni",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "evidentojnë",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "evidentoja",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "evidentoje",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "evidentonte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "evidentonim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "evidentonit",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "evidentonin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "evidentova",
"source": "conjugation",
"tags": [
"aorist",
"first-person",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "evidentove",
"source": "conjugation",
"tags": [
"aorist",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "evidentoi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"aorist",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "evidentuam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"aorist",
"first-person",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "evidentuat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"aorist",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "evidentuan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"aorist",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "kam evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "ke evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ka evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "kemi evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "keni evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "kanë evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "kisha evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "kishe evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "kishte evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "kishim evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "kishit evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "kishin evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "pata evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "pate evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "pati evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "patëm evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "patët evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "patën evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "do të evidentoj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "do të evidentosh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "do të evidentojë",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "do të evidentojmë",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "do të evidentoni",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "do të evidentojnë",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "do të kem evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "do të kesh evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "do të ketë evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "do të kemi evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "do të keni evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "do të kenë evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "të evidentoj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të evidentosh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të evidentojë",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "të evidentojmë",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të evidentoni",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të evidentojnë",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "të evidentoja",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të evidentoje",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të evidentonte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "të evidentonim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të evidentonit",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të evidentonin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "të kem evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"perfect",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të kesh evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të ketë evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "të kemi evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"perfect",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të keni evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të kenë evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "të kisha evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"perfect",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të kishe evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"perfect",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të kishte evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"perfect",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "të kishim evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"perfect",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të kishit evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"perfect",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të kishin evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"perfect",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "do të evidentoja",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"imperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "do të evidentoje",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"imperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "do të evidentonte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"imperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "do të evidentonim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"imperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "do të evidentonit",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"imperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "do të evidentonin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"imperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "do të kisha evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"past",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "do të kishe evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"past",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "do të kishte evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"past",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "do të kishim evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"past",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "do të kishit evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"past",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "do të kishin evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"past",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "evidentofsha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"optative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "evidentofsh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"optative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "evidentoftë",
"source": "conjugation",
"tags": [
"optative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "evidentofshim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"optative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "evidentofshi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"optative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "evidentofshin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"optative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "paça evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"optative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "paç evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"optative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "pastë evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"optative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "paçim evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"optative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "paçit evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"optative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "paçin evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"optative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "evidentuakam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "evidentuake",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "evidentuaka",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "evidentuakemi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "evidentuakeni",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "evidentuakan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "evidentuakësha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"first-person",
"imperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "evidentuakëshe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"imperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "evidentuakësh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"imperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "evidentuakëshim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"first-person",
"imperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "evidentuakëshit",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"imperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "evidentuakëshin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"imperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "paskam evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"first-person",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "paske evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "paska evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "paskemi evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"first-person",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "paskeni evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "paskan evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "paskësha evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"first-person",
"past",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "paskëshe evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"past",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "paskësh evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"past",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "paskëshim evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"first-person",
"past",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "paskëshit evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"past",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "paskëshin evidentuar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"past",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "evidento",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "evidentoni",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "sq",
"2": "verb",
"3": "aorist",
"4": "evidentova",
"5": "participle",
"6": "evidentuar",
"head": ""
},
"expansion": "evidentoj (aorist evidentova, participle evidentuar)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "evidentova",
"2": "evidentuar"
},
"expansion": "evidentoj (aorist evidentova, participle evidentuar)",
"name": "sq-verb"
}
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"e",
"vi",
"den",
"tój"
]
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "evident"
},
"name": "sq-conj-oj"
},
{
"args": {
"1": "evidentuar",
"10": "evidentonte",
"11": "evidentonim",
"12": "evidentonit",
"13": "evidentonin",
"14": "evidentova",
"15": "evidentove",
"16": "evidentoi",
"17": "evidentuam",
"18": "evidentuat",
"19": "evidentuan",
"2": "evidentoj",
"20": "evidentoj",
"21": "evidentosh",
"22": "evidentojë",
"23": "evidentofsha",
"24": "evidentofsh",
"25": "evidentoftë",
"26": "evidentofshim",
"27": "evidentofshi",
"28": "evidentofshin",
"29": "evidentuakam",
"3": "evidenton",
"30": "evidentuake",
"31": "evidentuaka",
"32": "evidentuakemi",
"33": "evidentuakeni",
"34": "evidentuakan",
"35": "evidentuakësha",
"36": "evidentuakëshe",
"37": "evidentuakësh",
"38": "evidentuakëshim",
"39": "evidentuakëshit",
"4": "evidenton",
"40": "evidentuakëshin",
"41": "evidento",
"42": "evidentoni",
"5": "evidentojmë",
"6": "evidentoni",
"7": "evidentojnë",
"8": "evidentoja",
"9": "evidentoje"
},
"name": "sq-conj"
}
],
"lang": "Albanian",
"lang_code": "sq",
"pos": "verb",
"related": [
{
"word": "evident"
},
{
"word": "evidentim"
}
],
"senses": [
{
"categories": [
"Albanian technical terms"
],
"glosses": [
"evidentiate, to provide evidence"
],
"links": [
[
"technical",
"technical"
],
[
"evidentiate",
"evidentiate"
],
[
"evidence",
"evidence"
]
],
"raw_glosses": [
"(technical) evidentiate, to provide evidence"
],
"topics": [
"engineering",
"natural-sciences",
"physical-sciences",
"technical"
]
},
{
"categories": [
"Albanian literary terms"
],
"glosses": [
"notice, determine, establish"
],
"links": [
[
"notice",
"notice"
],
[
"determine",
"determine"
],
[
"establish",
"establish"
]
],
"raw_glosses": [
"(literary) notice, determine, establish"
],
"synonyms": [
{
"word": "dëshmon"
}
],
"tags": [
"literary"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/evidenˈtoj/"
},
{
"rhymes": "-oj"
}
],
"word": "evidentoj"
}
Download raw JSONL data for evidentoj meaning in All languages combined (17.6kB)
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'aorist II'",
"path": [
"evidentoj"
],
"section": "Albanian",
"subsection": "verb",
"title": "evidentoj",
"trace": ""
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.